Skuteczny rozwód – czy to możliwe?

Data publikacji: Autor Redakcja

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że sprawę rozwodową można zakończyć już na pierwszej rozprawie. Nie musi to trwać latami. Jak głosi Kodeks rodzinny i opiekuńczy (art. 56 § 1 k.r.o.), z żądaniem rozwiązania małżeństwa poprzez rozwód można wystąpić wtedy, gdy nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia między małżonkami.

Oczywiście w praktyce sprawne i skuteczne przeprowadzenie sprawy rozwodowej nie jest prostym zadaniem, choć mogłoby się wydawać, że ta prosta regulacja prawna ułatwia prowadzenie sprawy. Nie jest to jednak niemożliwe. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie do rozprawy i skupienie na celu.

Rozwód – o czym trzeba pamiętać?

Dla każdego zakończenie związku z osobą, którą sporo się przeżyło, nie jest łatwe. Zadaniem prawnika jest wskazanie odpowiedniego rozwiązania, które wynika z przepisów prawa. Dobry adwokat zrozumie klienta, uszanuje jego emocje, które łączą się z rozwodem i w miarę możliwości zaoszczędzić niepotrzebnego stresu. Kancelaria prawna działa dla dobra klienta, pomagając mu osiągnąć cel.

Trzeba pamiętać, że jeśli postępowanie zostanie dobrze przygotowane, to większe będą szanse na sprawne zakończenie sprawy rozwodowej – już nawet na pierwszym posiedzeniu. Rozwód może się niekiedy ciągnąć latami. Dzieje się tak przeważnie wtedy, gdy w grę wchodzi wina rozkładu pożycia małżonków, walka o alimenty czy władza rodzicielska. Wtedy ustalane są priorytety w procesie.

Wyrok rozwodowy – co zawiera?

Poza orzeczeniem rozwiązania małżeństwa poprzez rozwód, sąd może rozstrzygać w wyroku rozwodowym także:

o władzy rodzicielskiej (art. 58 § 1 k.r.o.),
o kontaktach z dzieckiem (art. 58 § 1 k.r.o.),
o winie w rozkładzie pożycia (art. 57 k.r.o.),
o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania małżonków przez czas wspólnego zamieszkania (art. 58 § 2 k.r.o.),
w jakiej wysokości małżonkowie są zobowiązani do ponoszenia kosztów wychowania i utrzymania dziecka (art. 58 § 1 k.r.o.),
o podziale majątku wspólnego małżonków (art. 58 § 3 k.r.o.).

Przepisy pozwalają także na uzgodnienie wielu kwestii wspólnie, np. możliwe jest zgodne żądanie orzeczenia rozwodu bez orzekania winy rozkładu pożycia, dojście do porozumienia w sprawie władzy rodzicielskiej oraz kontaktów nad wspólnym małoletnim dzieckiem, wysokości alimentów, sposobie korzystania z mieszkania oraz podziału majątku.

Sąd nie bada tych kwestii, zdając się na ustalenia małżonków. Sprawdzany jest jedynie fakt, czy małoletnie dziecko nie ucierpi w związku z ustalonymi warunkami.